AKTUELNOSTI

ODRŽANA 55. REDOVNA SJEDNICA VLADE TK

Tuzla, 01.10.2012. godine

Vlada Tuzlanskog kantona dala je saglasnost na Odluku Kantonalnog štaba civilne zaštite kojom se vrši raspodjela ukupno 480.000,00 KM, sredstava posebne naknade u 2012. godini, kao pomoć općinama za saniranje dijela šteta nastalih prirodnom ili drugom nesrećom.
- Općini Banovići, za prvu fazu saniranja klizišta na lokalnom putu u MZ Podgorje-naselje Savići odobreno je 39.000,00 KM;
- Općini Čelić je odobreno 38.000,00 KM za saniranje oštećenog krova Omladinskog doma u Nahviocima, sanaciju korita rijeke Humačice i klizište u MZ Drijenča;
- Općini Doboj Istok za saniranje šteta od prirodnih i drugih nesreća u MZ Klokotnica i klizište u naselju Buzekara je odobreno 17.000,00 KM;
- Općini Gračanica je odobreno 50.000,00 KM za sanaciju klizišta u MZ Stjepan Polje i odrona u naselju Lendići;
- Općini Gradačac je za sanaciju klizišta u MZ Zeljina Donja, Međiđa Srednja i Zeljina Srednja odobreno 50.000,00 KM;
- Općini Kalesija je odobreno 25.000,00 KM za sanaciju klizišta u MZ Miljanovci, MZ Dubnica i u MZ Tojšići;
-
Općini Kladanj je odobreno 30.000,00 KM za sanaciju lokalnih putnih komunikacija za naselja: Nočajeviće, Crijevčiće, Gojakoviće, Trnovače, Hotane i Tuholj.
- Općini Lukavac je odobreno 43.000,00 KM za saniranje šteta nastalih na koritu potoka „Cerovac“;
- Općini Sapna je odobreno 38.000,00 KM za sanaciju klizišta „Krstac“; „Baljkovica“ i „Nezuk-Potkućine“.
- Općini Srebrenik su za sanaciju klizišta „Donji Srebrenik“ odobrene 43.000,00 KM.
- Općini Tuzla je odobrena 61.000,00 KM za sanaciju klizišta u MZ Kiseljak i MZ Par Selo,
- a Općini Živinice je 46.000,00 KM odobreno za saniranje klizišta u MZ Bašigovci i MZ Podgajevi i sanaciju korita rijeke Oskove u MZ Litve.


ODRŽANA 7. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 26.09.2012. godine

U ponedjeljak, 24.09.2012. godine održana je 7. redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini. Na sjednici je razmatran slijedeći dnevni red:
1. Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 6. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini
2. Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti za raspodjelu sredstava posebne naknade u 2012. godini kao pomoć općinama za saniranje dijela šteta nastalih prirodnom ili drugom nesrećom u ukupnom iznosu od 480.000 KM
3. Razmatranje prijedloga za održavanje "Združene vježbe avionske nesreće na Aerodromu Tuzla"
4. Tekuća pitanja

Nakon što je jednoglasno usvojen dnevni red, KŠCZ je usvojio Izvod iz zapisnika sa 6. redovne jednice KŠCZ u 2012. godini te pristupio razmatranju Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za raspodjelu sredstava posebne naknade u 2012. godini kao pomoć općinama za saniranje dijela šteta nastalih prirodnom ili drugom nesrećom u ukupnom iznosu od 480.000 KM. U raspravi je istaknuto da sredstva koja se dodjeljuju općinama nisu velika, ali će pomoći u realizaciji određenih projekata saniranja šteta nastalih djelovanjem prirodnih nesreća. Pri raspodjeli sredstava vodilo se računa o značaju pojedinih projekata za općine, principu solidarnosti prema ekonomski slabijim općinama, ali i princip udjela općina u ukupno prikupljenim sredstvima.
KŠCZ je donio zaključak da se KŠCZ i KUCZ uključe u organizaciju združene vježbe zrakoplovne nesreće na Međunarodnom aerodromu Tuzla. Vježba ima za cilj da se prezentira efikasnost i uvježbanost kako aerodromskih službi, tako i snaga i sredstava zaštite i spašavanja u pružanju pomoći posadi i putnicima zrakoplova u slučaju zrakoplovne nesreće u krugu Međunarodnog aerodroma Tuzla.


Obilježen Svjetski dan pružanja prve pomoći

Tuzla, 08.09.2012. godine

U povodu obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći, u subotu, 8.septembra je u Tuzli organizovana smotra i zajednička pokazna vježba ekipa Službe zaštite i spašavanja i ekipa prve pomoći, a sve to u organizaciji Crvenog križa Federacije BiH i u saradnji sa Crvenim križem Tuzlanskog kantona.

Opširnije


Održan 5. sastanak direktora KUCZ sa rukovodiocima OSCZ u 2012.

Tuzla, 07.09.2012. godine
U četvrtak 06.09.2012. godine održan je 5. sastanak direktora KUCZ sa rukovodiocima OSCZ u 2012. godini.Sastanak je najvećim dijelom bio posvećen posljedicama djelovanja suše i visoke temperature na području Tuzlanskog kantona. Na sastanku je razmatran slijedeći dnevni red:
1. Izvod iz zapisnika sa 4. redovnog sastanka
2. Analiza stanja zaštite od požara i vatrogasta na području TK:
a) Informacija o stanju zaštite od požara i vatrogastvu na području TK i zaključci KŠCZ i Vlade TK
b) Inicijativa za izmjene i dopune federalnih propisa
c) Informacija o posljedicama visokih temperatura i suše tokom ljetnih mjeseci u 2012. godini, na području TK
d) Informacija o posljedicama suše i poduzetim aktivnostima na njihovom ublažavanju na području TK
e) Informacija o pružanju pomoći na gašenju požara na području Hercegovačko-Neretvanskog kantona
f) Usvajanje zaključaka
3. Informacija o realizaciji I faze projekta Operativnih centara civilne zaštite TK
4. Tekuća pitanja

Na sastanku je istaknuto da se tokom ljetnih mjeseci desio veliki broj požara, da su se pojavili problemi u vodosnabdijevanju, a naročito teške posljedice suša je ostavila u poljoprivredi. I pored navedenog, niti u jednoj općini nije proglašeno stanje prirodne nesreće, jer su službe CZ uspješno odgovorile na požare i problem vodosnabdijevanja.
Tokom rasprave učesnici su istakli da se sredstva posebne naknade ne mogu koristiti za ublažavanje posljedice djelovanja suše, nego je potrebno sistemsko djelovanje resornog ministarstva, Vlade TK, Vlade FBiH i Vijeća ministara kako bi se donijele mjere za ublažavanje posljedica na poljoprivredu kroz podsticaje, subvencije i druge vrste pomoći. Potrebno je da Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva TK i nadležne općinske službe izvrše detaljnu analizu stanja i izvrše procjenu štete, te da predlože odgovarajuće mjere za ublažavanje posljedica suše.
Podržana je inicijativa KUCZ (koju su prihvatili Kantonalni štab i Vlada TK) da se izmjene propisi kojima bi se omogućilo korištenje sredstava posebne za vatrogastvo i zaštitu od požara, a pokrenuta je inicijativa da se raspodjela sredstava posebne naknade izmjeni povećavanjem dijela koji pripada općinama.
Za implementaciju člana 141. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu potrebno je odrediti ekonomski nerazvijene općine kojima će dodatna sredstva za finansiranje profesionalne vatrogasne jedinice osigurati kanton i Federacija.
Potrebno je održati sastanak sa JP "Šume TK" na kojem bi se izvršila detaljna analiza šumskih požara i aktivnosti u njihovom gašenju, te utvrdile mjere za efikasnije djelovanje. Na sastanku bi se razmotrilo i pitanje troškova intervencije na gašenju požara.
U okviru obilježavanja tradicionalne manifestacije Mjesec zaštite od požara, potrebno je u mjesecu oktobru organizovati stručni skup sa odgovarajućom temom.
Potrebno je u obaviti obuku svih štabova civilne zaštite na području TK, jer je u kantonalnom i općinskim štabovima civilne zaštite imenovan veliki broj novih članova.
Sredstva prikupljena po članu 137. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu (sredstva iz premije osiguranja imovine od požara i prirodnih sila i funkcionalne premije osiguranja motornih vozila) su simbolična. Potrebno je od Federalnog ministarstva finansija tražiti da obavi kontrolu i osigura mehanizme za primjenu navedene obaveze.
U općinama koje nisu formirale CZ zaštite u skladu sa članom 31. Zakona o zaštiti i spašavanju i u skladu sa članom 17. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, potrebno je formirati službe CZ u okviru kojih će se nalaziti organizacijska jedinica za zaštitu od požara i vatrogastvo. Također, u općinama u kojima nije formiran općinski operativni centar, potrebno je to obaviti u skladu sa Zakonom.

Materijali za sjednicu


Dnevni izvještaj 31.08. - 03.09.2012.

Tuzla, 03.09.2012. godine
Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07,00 sati iznosio je 196,12 m.n.m., i za 2 cm je niži u odnosu na jučerašnje mjerenje, ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.

POŽARI
Zbog izuzetno teške situacije sa požarima na području općine Konjic, na zahtjev FUCZ sa područja TK-a upućena je ispomoć koja se sastoji od 3 cisterne i 6 vatrogasaca iz vatrogasnih jedinica Kalesija, Tuzla i Gračanica. Vatrogasci su stigli na odredište u nedjelju 02.09. 2012. god, u jutarnjim satima i odmah su raspoređeni na gašenju požara na području općine Konjic.

Opširnije


Pomor ribe u rijeci Spreči, fotografije

Gračanica, 29.08.2012. godine
U periodu od 27.08. - 29.08.2012. godine desila su se tri trovanja ribe u rijeci Spreči. Prvo trovanje je primjećeno 27.08. na području MZ Miričina, drugo je uočeno sutradan na području MZ Stjepan polje a treće 29.08. također na poručju MZ Stjepan polje. Prvo trovanje je primjećeno u jutarnjim satima kada su uočene uginule i ošamućene ribe, što se do 10,00 sati proširilo na cijeli tok rijeke Spreče kroz općinu Gračanica.
Prvi su reagovali ribolovci SRD "Drijenča" iz Gračanice, koji su slučaj prijavili policiji, načelniku općine, nadležnim službama općine i kantona, kao i medijima.

Fotografije


Dnevni izvještaj 31.08.2012.

Tuzla, 31.08.2012. godine
Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07,00 sati iznosio je 196,18 m.n.m., i za 2 cm je niži u odnosu na jučerašnje mjerenje, ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.

POŽARI
U protekla 24 sata, vatrogasne jedinice na području Tuzlanskog kantona su imale 19 intervencija na gašenju požara i to:
Općina Živinice: IVJ RMU Đurđevik imala je 3 intervencije na gašenju požara: na lokalitetu Gradine na tromeđi općina Živinice, Kladanj i Šekovići (požar je još uvijek aktivan); na lokalitetu Tresulje (aktivan i još uvijek tinja); požar na šumi i niskom rastinju u naselju Tupkovići (lokalizovan i ugašen).
Općina Lukavac: VJ Lukavac je imala 5 intervencija na gašenju požara: dva puta požar na niskom rastinju u naselju Hrvati (na različitim lokacijama); požar na niskom rastinju i sijenu u naselju Gnojnica, lokalitet Zasjeka; požar na niskom rastinju i manjoj montažnoj vikendici u naselju Prokosovići, lokalitet Hamustafići; požar na šumi na lokalitetu Bokavića. Svi požari su lokalizovani i ugašeni.
Općina Tuzla: Vatrogasci iz Tuzle su imali 7 intervencija na gašenju požara na šumi i niskom rastinju, i to: dva puta požar na šumi i niskom rastinju na lokalitetu Ilinčica; požar na niskom rastinju na lokalitetu Mandići; požar na niskom rastinju na lokalitetu Kiseljak; požar na niskom rastinju na lokalitetu kod Pozorišne ulice; požar na niskom rastinju u ul. 18 Hrvatske brigade; požar na niskom rastinju na lokalitetu Bare. Svi požari na području ove općine su lokalizovani i ugašeni.
Općina Kalesija: U protekla 24 sata VJ Kalesija je imala jednu intervenciju na gašenju požara na šumi i niskom rastinju na lokalitetu Vis.
Općina Gradačac: VJ Gradačac je imala 2 intervencije na gašenju požara i to: požar na šumi, niskom rastinju i voćnjaku na lokalitetu Donje Ledenice; požar na šumi i niskom rastinju na lokalitetu Donji Lukavac. Oba požara su lokalizovana i ugašena.
Općina Banovići: VJ Banovići je u protekla 24 sata imala jednu intervenciju na gašenju požara na automobilu na lokalitetu Banovići Sela.


6. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 31.08.2012. godine
U četvrtak 30.08.2012. godine je održana 6. redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini.
- Na prijedlog Kantonalne komisije za procjenu šteta, KŠCZ je donio odluku da se općini Gradačac dodijeli jednokratna novčana pomoć u iznosu od 20.000 KM na ime saniranja dijela šteta prouzrokovanih gradom u junu 2012. godine. Također, KŠCZ je predložio Vladi TK da iz budžetskih sredstava izdvoji još 5.000 KM za ovu namjenu.
- KŠCZ je upoznat sa aktuelnom situacijom na području TK u oblasti zaštite i spašavanja.


Dnevni izvještaj 30.08.2012.

Tuzla, 30.08.2012. godine
Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07,00 sati iznosio je 196,21 m.n.m. (u odnosu na mjerenje jučer u 07,00 nivo je niži za 2 cm, tačka preljeva je 200 m.n.m.). Ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.

POŽARI
U protekla 24 sata, vatrogsne jedinice na području Tuzlanskog kantona su imale nekoliko intervencija na gašenju požara i to:
Općina Živinice: IVJ RMU Đurđevik imala je 5 intervencija na gašenju požara, šumski požar u Krivači, Delićima, nisko rastinje kod Binga u Živinicama i etažu uglja na PK Đurđevik. Od sinoć je aktivan veliki šumski požar (crnogorična šuma) na lokalitetu Gradine, na tromeđi općina Kladanj-Živinice-Šekovići. Ugrožen je jedan stambeni objekat i jedan od najstarijih vjerskih objekata „Đebarska džamija“. Navedeni lokalitet je miniran što otežava gašenje, a u gašenju navedenog požara su učestvovali i vatrogasci iz Kladnja. Požar je djelimično je stavljen pod kontrolu čime je zaustavljeno širenje požara prema selu Jelačići. Od ranih jutarnjih sati angažovani su traktori i radnici šumarije i pripadnici VJ kako bi stavili navedeni požar pod kontrolu.
Općina Tuzla: VJ ugasila je šumski požar na lokalitetu Ilinčice, Poljane i dva požara niskog rastinja u Simin Hanu i Majevici.
Općina Kalesija: VJ općine Kalesija je uspjela lokalizovati veliki požar u rizičnom minskom polju na lokalitetu Visa i odbraniti repetitor i jedan stambeni objekat koji je bio ugrožen.
Općina Lukavac: VJ je ugasila šumski požar u Jaruškama i nisko rastinje u Bokavićima.
Općina Banovići: VJ je ugasila šumski požar na lokalitetu Kapetanovog brda koji je izbio oko 15,20 sati a završen i predat radnicima šumarstva oko 22 sata. U ovom požaru je izgorjelo oko 2 hektara crnogorične šume.

POMOR RIBE
Dana 29.08.2012. godine od ranih jutarnjih sati primjećem je veliki pomor ribe na rijeci Spreči, na dijelu koji protiče kroz općinu Gračanica. Na mjestu događaja su prisutni ribolocvci SRD „Drijenča“, pripadnici PS Gračanica, kantonalni vodoprivredni i općinski sanitarni inspektor, koji su uzeli uzorke vode na hemijsku analizu. Ovo je drugi pomor ribe u toku dva dana, prvi se dogodio 27.08.2012. godine.

Vatrogasci iz Kalesije na gašenju požara na području Visa (fotografije: RTV Slon)


Dnevni izvještaj 28.08.2012.

Tuzla, 28.08.2012. godine
Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07,00 sati iznosio je 196,25 m.n.m. (u odnosu na mjerenje jučer u 07,00 nivo je niži za 2cm, tačka preljeva je 200 m.n.m.). Ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.

POŽARI
U protekla 24 sata, vatrogsne jedinice na području Tuzlanskog kantona su imale 4 intervencije na gašenju požara i to:
Općina Živinice - IVJ RMU Đurđevik imala je tri intervencije na gašenju požara:
- šumski požar na lokalitetu Krivače,
- šumski požar kod pumpe „Kalesić“ na Malinama i
- nisko rastinje na Strašnju.
Općina Gračanica - VJ ugasila je šumski požar na lokalitetu Durića-Radino brdo.

POMOR RIBE
Dana 27.08.2012. godine oko 12,00 sai Ekološko sportsko ribolovno društvo “Drijenča” iz Gračanice je od građana i ribara dobilo dojavu o mrtvoj ribi koja pluta po površini rijeke Spreče. Odmah su obaviješteni općinski sanitarni inspektori i kantonalni vodoprivredni inspektor i policija, te je izvršen uviđaj. Uzeti su uzorci vode i uginule ribe za hemijsku analizu

DEMINIRANJE
"B" tim civilne zaštite za deminiranje FUCZ/KUCZ Tuzla izvodi radove na zadatku „Cviljevina – Kusače“, općina Tuzla.


Dnevni izvještaj 27.08.2012.

Tuzla, 27.08.2012. godine
Na osnovu izvještaja primljenih od OSCZ sa područja TK, stanje u oblasti zaštite i spašavanja u toku proteka 24 sata bilo je slijedeće:
Vodostaj na brani HA Modrac jutros u 07,00 sati iznosio je 196,27 m.n.m. (u odnosu na mjerenje jučer u 07,00 nivo je niži za 3 cm, tačka preljeva je 200 m.n.m.). Ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.
U protekla 24 sata, VJ na području TK-a imale su 26 intervencija na gašenju požara.

Opširnije


POŽARI NA PODRUČJU TK U PERIODU 22.08 - 24.08.2012.

Tuzla, 24.08.2012. godine
Pregled intervencija vatrogasnih jedinica po općinama i danima:

24.08.2012. Ukupno 10 intervencija
VJ općine Tuzla imala je 3 intervencija na gašenju požara niskog rastinja na lokalitetima Mandići, Požarnica i Kovačica.
IVJ RMU Đurđevik općina Živinice ugasila je manji požar nisko rastinje, u MZ Ciljuge.
VJ općine Kalesija imala je intervenciju na gašenju manjeg požara nisko rastinje u MZ Masle.
VJ općine Banovići ugasila je dva manja šumska požara na lokalitetu Zelenboj i Radine.
VJ općine Lukavac imala je nekoliko intervencija na gašenju manjih požara:
- Požar na Plavetnom brdu je ugašen.
- Nisko rastinje u Orahovici, Smoluća i Zagorje
- Šumski požar u Tumarama.

23.08.2012. Ukupno 24 intervencije
Tuzla - 6 intervencija na gašenju šumskih požara na lokalitetima Husino, Trakilovići 2x, Avdibašići, Požarnica i
Kovaćica.
Živinice - IVJ RMU Đurđevik ugasila je dva požara niskog rastinja: stara pruga na Ciljugama i ul. Toplička 3 dunuma.
Kalesija - jedna intervencija na gašenju požara nisko rastinje i šuma na lokalitetu Kerovine oko 50 dunuma, šumski požar u Donjem Seljublju. I dalje je aktivan požar u šumskom kompleksu Gojčin, koji je pod kontrolom.
Gradačac - 5 intervencija na gašenju požara: Lukavac Donji, požar zahvatio 3 dunuma voćnjaka i 10 dunuma posijane trave; Avdibašići, požar nisko rastinje zahvatilo oko 5-6 dunuma; Mionica-Rabići, šumski požar oko 20 dunuma (bjelogorična šuma); Vučkovci, šumski požar izgorjelo oko 20 dunuma (bjelogorična šuma); Aktivan požar šuma Hrgovi Donji, požar zahvatio više stotina dunuma, teren nepristupačan za gašenje.
Banovići - aktivan je šumski požar u reonu Zelenboj - Marino brdo. U ovom požaru je izgorjela jedna vikendica. Ovaj požar je trenutno pod kontrolom.
Gračanica - 4 intervencije na gašenju požara, 2x u pilani „Žepić“ Donja Lohinja gašenje piljevine u silosu, i dva manja šumska požara u Donjoj Lohinji i Stanić Rijeki.
Lukavac - 5 intervencije na gašenju požara: požar na Plavetnom brdu, trenutno je pod kontrolom, spriječeno daljnje širenje; nisko rastinje u Bikodžama, Gnojnici i MZ Smoluća 2x gdje je izgorio pomoćni objekat; šumski požar u Puračiću, zahvatio manju površinu.

22.08.2012. Ukupno 30 intervencija:
VJ općine Tuzla imala je 6 intervencija niskog rastinja na lokalitetima Husino, Pasci, Kojšino, Mandići i 2x u ul. Miroslava Krleže.
IVJ RMU Đurđevik općina Živinice ugasila je požar na sledećim lokacijama:
- stara pruga, nisko rastinje 10 dunuma,
- naselje Bašigovci, nisko rastinje i šuma, 5 dunuma,
- Ciljuge, 30 dunuma, nisko rastinje
- Dubrave, šuma 30 dunuma (bjelogorična)
- Kotornica, šuma 3 dunuma (bjelogorična)
- Tresulje, šuma 10 dunuma (bjelogorična)
U toku intervencija na gašenju požara lakše je povrijeđen jedan vatrogasac IVJ RMU Đurđevik od trovanja dimom kome je ukazana ljekarska pomoć u domu zdravlja Živinice.
VJ općine Kladanj imala je intervenciju na gašenju požara porodična kuća u naselju Tarevo.
VJ općine Kalesija imala je nekoliko intervencija na gašenju požara u naselju Hrasno, šuma 2X i u šumskom kopleksu Gojčin, šuma,3x.
VJ općine Gradačac imala je jednu intervenciju na gašenju požara nisko rastinje na lokalitetu Diren.
VJ općine Banovići imala je 3 intervencije na gašenju požara, niko rastinje Mušića i Čubrića i jedna ispomoć radnicima šumarije na gašenju požara 1 vozilo i 3 vatrogasca na lokalitetu Seone.
VJ općine Gračanica imala je 2 intervencije na gašenju požara u Gornjoj Lohinji 2X šumski požar.
VJ općine Lukavac imala je nekoliko intervencija na gašenju požara:
- Orahovica, šumski požar, veća površina, područje minirano
- MZ Babice šuma i nisko rastinje, požar došao u blizinu naselja isti uspješno ugašen
- MZ Modrac, nisko rastinje
- MZ Puračić nisko rastinje
- Smoluća šumski požar kojom prilikom je izgorjela jedna vikendica
- Orahovica šumski požar, aktivan, zahvaćena veća površina na lokalitetu Plavetno brdo i širi se prema općinskoj liniji razgraničenja Zavidovići.


Vodostaj na brani HA Modrac 24.08.2012. godine u 07,00 sati iznosio je 196,32 m.n.m. (u odnosu na mjerenje jučer u 07,00 nivo je niži za 3 cm, tačka preljeva je 200 m.n.m.). Ispust kroz temeljne otvore je 1,0 m3/s.


ODRŽANA 6. VANREDNA SJEDNICA KŠCZ TK

Tuzla, 23.08.2012. godine

Dana 22.08.2012. godine je održana 6. vanredna sjednica KŠCZ u 2012. godini.
KŠCZ je upoznat sa posljedicama djelovanja visokih temperatura i suše tokom ljetnih mjeseci u 2012. godini na području Tuzlanskog kantona kroz informaciju koju je pripremila KUCZ. U julu i augustu 2012. godine značajan je porast broja registrovanih požara, naročito šumski i požara niskog rastinja. Većina požara bila je manjeg intenziteta, te su efikasnom intervencijom vatrogasnih jedinica ovi požari brzo lokalizovani a zatim i ugašeni. Problem predstavlja gašenje požara na nepristupačnim i miniranim terenima. Značajan doprinos u gašenju šumskih požara dali su uposlenici JP "Šume TK".
U svim općinama TK, izuzev općine Teočak, prisutan je problem nedostatka pitke vode, te je povećana distribucija cisternama do onih dijelova lokalne zajednice kod kojih su posljedice djelovanja suše najizraženije.
Dugotrajna suša i visoke temperature ostavile su značajne posljedice na poljoprivrednoj proizvodnji. Nema preciznih podataka o visini štete koje je suša pričinila poljoprivrednoj proizvodnji, ali je evidentno da se radi ogromnim štetama, čije će se posljedice osjećati i narednih godina.

KŠCZ je donio zaključak kojim se preporučuje Vladi TK da u saradnji sa općinama, vladama ostalih kantona i Vladom Federacije BiH, putem resornih ministarstava sagleda posljedice djelovanja suše i visokih temperatura, te da se izvrši procjena šteta, kako bio se mogle donijeti odgovarajuće mjere za ublažavanje posljedica i omogućavanje nastavljanja poljoprivredne proizvodnje.


REZULTATI DEMINIRANJA NA PODRUČJU TK
ZA PERIOD 01.01.2012. - 14.08.2012. GODINE


Tuzla, 14.08.2012. godine



DEMINIRANJE NA TUZLANSKOM KANTONU ZA PERIOD 01. 01. – 14.08.2012. GODINE


PREGLED PRIKUPLJENOG I UNIŠTENOG NUS-a ZA PERIOD 01.01. - 31.07.2012. godine


POŽARI NA PODRUČJU TK

Tuzla, 13.08.2012. godine

Tokom mjeseca juna na području TK registrovane su slijedeće vrste požara: stambeni objekti - 9, poslovni objekti - 2, industrijski objekti - 1, pomoćni objekti - 9, infrastrukurni objekti - 2, šumski požari - 2, nisko rastinje - 9, motorna vozila - 11 i ostalo (sijena, deponije smeća, kontejneri i sl.) - 25, odnosno ukupno je registrovano 70 požara na čijem gašenju su bile angažovane vatrogasne jedinice. (U junu 2011. godine zabilježeno je ukupno 69 požara, od kojih 2 šumska i 5 požara niskog rastinja).

U julu su registrovane su slijedeće vrste požara: stambeni objekti - 9, industrijski objekti - 1, pomoćni objekti - 8, infrastrukturni objekti - 3, šumski požari - 11, nisko rastinje - 38, motorna vozila - 4 i ostalo (sijena, deponije smeća i sl.) - 30, odnosno ukupno 104 požara. ( U julu 2011. godine zabilježena su ukupno 44 požara, od kojih 6 šumskih i 8 požara niskog rastinja).

Do 13.08.2012. godine registovano je ukupno 96 požara, i to: stambeni objekti - 4, pomoćni objekti - 2, infrastrukturni objekti - 1, šumski požari - 39, nisko rastinje - 43, putničko motorno vozilo - 1 i ostalo (sijena, deponije smeća i sl.) - 6. (U augustu 2011. godine zabilježeno je ukupno 129 požara, od kojih 18 šumskih i 35 požara niskog rastinja).

Većina registrovanih požara je bila manjeg intenziteta. Efikasnom intervencijom vatrogasnih jedinica ovi požari su brzo lokalizovani, a zatim i ugašeni, u toku istog dana kada su se i desili.

Međutim, potrebno je izdvojiti nekoliko požara u navedenom periodu:
- dana 13.06.2012. godine u naselju Prijeko Brdo, općina Gračanica, u potpunosti je izgorjela porodična kuća u kojoj su smrtno stradale dvije starije osobe. Požar su ugasili pripadnici VJ Gračanica.
- u općini Banovići, na lokalitetu Velika Zlaća, dana 09.07.2012. izbio je veliki šumski požar koji je zahvatio površinu od oko 60 hektara crnogorične šume i niskog rastinja. Zbog nepristupačnosti terena nije bila moguća upotreba vatrogasnih i drugih vozila, pa su požar pod kontrolu pokušali staviti zaposlenici JP "Šume TK". Požar je narednog dana lokalizovan. Nekoliko narednih dana požar je bio bio aktivan u vidu prizemnog tinjanja panjeva i niskog rastinja zbog čega su zaposleni u JP "Šume TK" dežurali u blizini požarišta.
- dana 01.08.2012. godine na području Velike Zlaće, lokalitet Zelenboj – Ravni bor, uslijed udara groma došlo je do šumskog požara koji je zahvatio oko 20 ha šume. U toku dana 30 radnika JP "Šume TK", su uspjeli staviti požar pod kontrolu. Radi nepristupačnosti terena nije moguće koristiti vozila.
- u naselju Mušići, općina Banovići, aktiviran je podzemni požar uglja. VJ Banovići izvršila je djelimično otkopavanje požarišta i natapanje terena vodom. Ovaj postupak gašenja se svakodnevno ponavlja. Požar je ograničen i još uvijek aktivan na oko 10-20% od ukupno zahvaćenog prostora.
- Dana 08.08.2012. godinr požar na privatnoj kući u naselju Puračić. Prilikom ove intervencije lakše tjelesne povrede zadobio je jedan vatrogasac. U gašenju požara pored pripadnika VJ Lukavacje učestvovali su i pripadnici DVD Puračić.
- Na lokalitetu Ravna Trešnja, općina Tuzla, od 03.08.2012. godine aktivan je požar niskog rastinja i šume. Navedeni požar je više puta lokalizovan od strane VJ Tuzla, a dana 12.08.2012. godine požar je ponovo bio aktivan ugrožavajući stambene objekte. Zbog nepristupačnog terena angažovana je mehanizacija koja je prokrčila pristupni put do požarišta. VJ Lukavac je kao ispomoć uputila jednu cisternu za dopremanje vode. Požar je lokalizovan ali je i dalje aktivan.


PROBLEMI VODOSNABDJEVANJA U OPĆINAMA NA PODRUČJU TK

Tuzla, 10.08.2012. godine

Nepovoljna hidrološka situacija koja je zahvatila region i odsustvo padavina tokom ljetnih mjeseci, prouzrokovali su mnoge probleme u vodosnabdijevanju stanovništva i privrednih subjekata Tuzlanskog kantona. Dugotrajni period izrazito visokih temperatura zraka (preko 35 °C) bez padavina, izazvao je stalno opadanje nivoa rijeka, smanjenje izdašnosti izvorišta. Na većini vodoopskrbnih sistema zabilježen je značajan pad pritiska.
Na osnovu podataka dobijenih od općinskih službi civilne zaštite (OSCZ), Kantonalna uprava civilne zaštite (KUCZ), je sačinila Informaciju o problemima vodosnabdijevanja zbog suše u 2012. godini, na području općina TK.

Pregled stanja po općinama

Banovići

Ugrožena su sva naseljena mjesta, uvedene su redukcije u naselja koja se snadjevaju sa gradskog vodovoda. U MZ Podgorje kao i u sve pogone RMU “Banovići”, vrši se svakodnevno dostavljanje pitke vode cisternama komunalnog preduzeća.

Čelić
Četiri MZ (Drijenjča, Humci, Nahvioci i Ratkovići) imaju probleme sa dotokom pitke vode stanovništvu, tako da su uvedene se dnevne redukcije vode. U ostalim djelovima općine vodosnabdijevanje je uredno.

Doboj Istok
U svim MZ došlo je izraženih problema u dostavi pitke vode stanovništvu i privrednim subjektima. To je posebno izraženo na prostoru MZ Stanić Rijeka, gdje se uvode višečasovne redukcije vode za piće.

Gračanica
U 16 MZ na snazi su redukcije vode u trajanju od nekoliko sati, pa do 24-satne u MZ Malešići, gdje stanovnici dobijaju vodu tek 1-2 sata dnevno. Slično stanje je i u MZ Babići i Škahovica.

Gradačac
Uvedene su dnevne i noćne redukcije u snabdjevanju vodom za piće iz gradskog vodovoda. Nisu zabilježeni značajni problemi u vezi snabdijevanja vodom u ostalim djelovima općine.

Kalesija
Na području općine stanje vodosbadijevanja odvija se otežano. Voda se putem cisterni profesionalne vatrogasne jedinice iz Kalesije svakodnevno dostavlja za MZ: Vukovije, Tojšići, Kikači i Sarači.

Kladanj
Problemom nedostatka pitke vode pogođene su sve mjesne zajednice na području općine. U MZ Stupari pojedina naselja nemaju ni minimalan dotok, dok u samom naselju stanovništvo dobija vodu 1-2 sata dnevno. Pripadnici Vatrogasnog društva Kladanj, svakodnevno cisternama dostavlja vodu do ugroženih naselja i perifernih mjesta u MZ Stupari (naselja: Crijevčići, Tranače, Mladež i Nočajevići).

Lukavac
Na području ove općine zabilježeni su problemi vezani za vodosnabdijevanje stanovništva, gdje se u pojedina naselja uvode dnevne redukcije, dok se u MZ Prline i MZ Šikulje voda dostavlja vatrogasnim cisternama.

Sapna
Na području općine Sapna i pored dužeg sušnog perioda vodosnabdijevanje je uredno.

Srebrenik
Problemi vodosnabdijevanja stanovništva, uslijed nedostatka padavina, na području općine Srebrenik, javljaju se još od mjeseca juna, od kada se vrši intenzivna distribucija vode za piće cisternama vatrogasne jedinice i komunalnog preduzeća. Najteže stanje je u naseljima: Tinja, Podorašje, Previle, Jasenica, Zahirovići, Brezik, Potpeć, Gornji Srebreni, Moranjci i Čifluk.

Teočak
Na području općine Teočak nisu zabilježeni probleni oko vodosnabdijevanja stanovništva.

Tuzla
Na područje općine distribucuja pitke vode cisternama vrši se u većini onih naselja koja nisu priključena na gradski vodovod. Dostavu svakodnevno u više mjesnih zajednica vrše: JKP”Komunalac”, JKP”Vodovod i kanalizacija” i VJ Tuzla.

Živinice
Na cijelom području općine Živinice, primjetan je nedostatak vode za piće, a u MZ: Višća, Gornje Živinice, Podgajevi, Stari Đurđevik, Kovači i Dubrave, angažiraju se cisterne JP “Komunalno” Živinice za dostavu vode stanovništvu.

Zaključak

U svim općinama TK, izuzev općina Teočak i Sapna, prisutan je problem nedostatka pitke vode i povećane distribucije cisternama, do onih dijelova lokalne zajednice na kojima su posljedice suše najizraženije.

Prijevoz vode u autocisternama vrši se u općinama: Banovići, Gračanica, Kalesija, Kladanj, Lukavac, Srebrenik, Tuzla i Živinice.

Najteža situacija je na području općina Gračanica, Tuzla i Srebrenik gdje se svakodnevno vrši dostava velike količine vode za piće najugroženijim mjesnim zajednicama.

Obzirom da sušni period još uvijek traje, može se očekivati pogoršanje stanja u vezi vodosnabdijevanja stanovništva.


POŽAR U PODRUČJU VELIKE ZLAĆE

Tuzla, 10.07.2012. godine

Dana 09.07.2012. godine, na lokalitetu Velika Zlaća, općina Banovići izbio je šumski požar koji je obuhvatio oko 30 ha, uglavnom crnogorične šume. Zbog nepristupačnosti terena nije moguća upotreba vatrogasnih vozila. Za sada požar pod kontrolom drže uposlenici JP „Šume TK“. Zbog visokih temperatura i nepristupačnog terena, strahuje se da bi se požar mogao oteti kontroli. U pripravnosti su i pripadnici VJ Banovići i Općinske službe civilne zaštite Banovići.

Dana 09.07.2012. godine, u naselju Mušići, općina Banovići, aktivirao se podzemni požar. VJ Banovići je izvršila djelimično otkopavanje i zalivanje vodom. Požar još uvijek nije ugašen.

Dana 09.07.2012. godine, u naselju Zenuni, općina Živinice došlo je do požara na divljoj deponiji smeća. Intervencijom IVJ Đurđevik, požar je lokaliziran i ugašen.


5. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 09.07.2012. godine

U četvrtak 12.07.2012. godine će se održati 5. redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini. Na sjednici će biti razmatran slijedeći dnevni red:
1. Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 4. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini
2. Informacija o stanju zaštite od požara i vatrogastva na području TK
3. Informacija o realizaciji prve faze projekta Operativni centri civilne zaštite TK
4. Tekuća pitanja

Sjednica će se održati u Sali za sjednice Vlade TK,
u četvrtak, 12.07.2012. godine sa početkom u 16,00 sati


Vlada TK utvrdila Prijedlog Programa rada za izradu plana zaštite od požara TK

Tuzla, 28.06.2012. godine

Vlada Tuzlanskog kantona utvrdila je danas Prijedlog Programa rada za izradu plana zaštite od požara Tuzlanskog kantona. Plan zaštite od požara Tuzlanskog kantona je dokument koji služi za organizovani pristup u pripremanju, organizovanju i provođenju zaštite od požara za kantonalne organe vlasti i pravna lica koja su dužna donijeti Plan zaštite od požara. U Planu se utvrđuje organizacija i način provođenja mjera zaštite od požara i određuju zadaci za organe vlasti i druge subjekte, kao i snage i sredstva potrebna za neposredno ostvarivanje mjera predviđenih Zakonom o zaštiti od požara i vatrogastvu. Za izvršenje zadataka na izradi Plana zaštite od požara formirati će se radne grupe ili druga radna tijela, a za mjere zaštite od požara, za koje je potrebna stručna podloga, angažovat će se naučne i druge institucije odnosno pravna lica koje ispunjavaju uvjete za obavljanje ovakvih zadataka utvrđene Zakonom i podzakonskim propisima odnosno koje imaju odgovarajuće ovlaštenje nadležnog ministarstva. Rok za završetak planiranih zadataka na izradi Plana zaštite od požara Tuzlanskog kantona je novembar 2012. godine, a Plan će, na prijedlog Vlade Kantona, donijeti Skupština Tuzlanskog kantona.


Zabilježen još jedan zemljotres između Gradačca i Gračanice

Tuzla, 08.06.2012. godine

Jutros oko 02:36 sati registrovan je zemljotres oko 101 km sjeverno od Sarajeva, na području između Gračanice i Gradačca. Aparati Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda registrovali su umjereni zemljotres, magnitude u hipocentru 2,7 Richtera, a intenziteta u epicentru IV stepena Merkalijeve skale. Potres nije izazvao materijalnu štetu.


ODRŽANA EX-TRIBINA TUZLA 2012.

U srijedu 6. juna u Tuzli je održana Ex-TRIBINA TUZLA 2012 "Novi propisi i standardi za eksplozivne atmosfere u rudarstvu i industriji", stručni skup o protiveksplozivnoj zaštiti, u organizaciji Udruženja AtEx, Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta i Kantonalnog štaba CZ Tuzla.

Na skupu je sudjelovalo oko 130 stručnjaka iz BiH, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije sa 28 stručnih saopštenja i prezentacija.

Opširnije


Otvaranje deminerskog radilište "Cviljevine - Kusače"

Tuzla, 06.06.2012. godine

Danas u 10,00 sati će biti obavljeno otvaranje deminerskog radilišta "Cviljevine-Kusače", na području općine Tuzla.

Projektnom dokumentacijom je predviđeno da se metodom čišćenja deminira površina terena od 25.562,00 m2 čime će biti stvoreni uvjeti za bezbjedan prilaz porušenim objektima i korištenje poljoprivrednog zemljišta u naselju Cviljevine.

Radove će izvoditi Tim civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a.


Zabilježen zemljotres između Gradačca i Gračanice

Tuzla, 05.06.2012. godine

Danas oko 10:15 sati registrovan je zemljotres oko 88 km sjeverno od Sarajeva, na području između Gračanice i Gradačca. Aparati Centra za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda registrovali su umjereni zemljotres, m
agnitude u hipocentru 3,1 Richtera, a intenziteta u epicentru IV stepena Merkalijeve skale.
Prema prvim izvještajima, zemljotres se osjetio na području općina Gradačac, Srebrenik, Gračanica i Lukavac. Potres nije izazvao materijalnu štetu, tako da nije bilo ni povrijeđenih osoba.


(izvještaj European - Mediterranean Seismological Centre)


ODRŽAN 3. SASTANAK DIREKTORA KUCZ SA RUKOVODIOCIMA OSCZ U 2012. GODINI

Tuzla, 05.06.2012. godine

U Tuzli je održan 3. sastanak direktora KUCZ sa rukovodiocima OSCZ u 2012. godini. Na sastanku je razmatran slijedeći dnevni red:
1. Izvod iz zapisnika sa 2. redovnog sastanka
2. Dodjela odluka o jednokratnoj novčanoj pomoći općinama Tuzlanskog kantona za sufinansiranje saniranja šteta nastalih djelovanjem prirodne nesreće uzrokovane velikim sniježnim padavinama i niskim temperaturama proglašene u februaru 2012. godine
3. Upoznavanje i podjela materijala za Javni poziv za raspodjelu sredstava posebne naknade u 2012. godini za sufinansiranje saniranja šteta od prirodnih i drugih nesreća
4. Tekuća pitanja

Opširnije


Udruženje za protiveksplozivnu zaštitu i sigurnost radne i životne sredine
Kantonalna uprava i štab civilne zaštite TK
Rudarsko geološko građevinski fakultet Tuzla

POZIVAJU NA

Ex-tribina
sa međunarodnim učešćem
Tuzla 2012

Ex-tribina Tuzla 2012 je stručni skup, koji se, po peti put u sličnoj formi, organizira u Tuzlanskom kantonu, za poslodavce, projektante, državne službenike i inspekcijske organe, organizatore i rukovodioce procesa proizvodnje, održavanja, remonta i montaže, a prije svega za inženjere sigurnosti, elektrotehnike, mašinstva, tehnologije, rudarstva i druge, koji se bave eksplozivnim atmosferama i ex-opremom.

Opširnije


IZVRŠENA PRIMOPREDAJA DEMINERANOG TERENA NA ZADATKU "GOJČIN-SVRAKOVINE", OPĆINA KALESIJA

Kalesija, 25.05.2012. godine

Dana 25.05.2012. godine izvršena je primopredaja deminiranog terena na zadatku "Gojčin-Svrakovine, putna komunikacija, prva faza", općina Kalesija.
Ukupno je deminirana površina terena od 5.038,43 m2 čime su stvoreni uvjeti za bezbjedno korištenje prilaznog puta ka pravoslavnom groblju u naselju Gojčin.
Deminerske radove su izveli pripadnici Tima civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a.
U skladu sa zahtjevom Načelnika općine i Općinske službe civilne zaštite Kalesija, a na osnovu urgentnog zahtjeva mještana naselja Gojčin i SGV Kalesija, projekat „Gojčin-Svrakovine, putna komunikacija, prva faza“ je po hitnom postupku realiziran s ciljem obezbjeđivanja uvjeta za korištenje pristupnog puta kojim se dolazi do mjesnog pravoslavnog groblja.
Nakon izrade projektne dokumentacije, realiziranje projekta je dodijeljeno Federalnoj/Kantonalnoj upravi civilne zaštite, te su pripadnici tima civilne za deminiranje i uklanjanje NUS-a obavili deminiranje ovoga prostora. Radovi su trajali 27 radnih dana, a tokom izvođenja deminirskih radova nisu pronađene zaostale mine i druga minskoeksplozivna sredstva. Cjelokupan proces izvođenja deminerskih radova praćen je od strane inspektora Federalne uprave civilne zaštite kao i inspektora RUBH MAC-a iz Tuzle.
Kompletnu podršku za nesmetano izvođenje operacije deminiranja i postavljanja završnih oznaka pružila je Općinska služba civilne zaštite Kalesija. Završno uzorkovanje deminirane površine obavljeno je 22.05.2012. godine, a ceremonija primopredaje deminirane površine obavljena je u petak 25.05.2012. godine, uz prisustvo organa lokalne vlasti, Regionalnog ureda BHMAC-a, Općinske službe CZ Kalesija, Federalne i Kantonalne uprave CZ i medija sa područja TK.


ODRŽANA 4. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 31.05.2012. godine

U četvrtak 31.05.2012. godine održana je 4. redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini. Na sjednici je razmatran slijedeći dnevni red:
1. Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 3. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini
2. Razmatranje Plana korištenju sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2012. godini
3. Upoznavanje sa Programom rada za izradu Plana zaštite od požara u Tuzlanskom kantonu.
4. Tekuća pitanja

Nakon što je usvojen zapisnik sa 3. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini, razmatran je Plan korištenja sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2012. godini. Plan je jednoglasno usvojen, te su članovi štaba upoznati sa Programom rada za izradu Plana zaštite od požara u Tuzlanskom kantonu. Plan zaštite od požara, zajedno sa procjenom ugroženosti, predstavlja dokument koji služi za organizovani pristup u pripremanju, organizovanju i provođenju zaštite od požara za kantonalne organe vlasti i pravna lica koja su dužna donijeti Plan zaštite od požara.
Pod tačkom tekuća pitanja, članovi štaba su upoznati sa rezultatima ekipa iz Tuzlanskog kantona na XV Federalnom takmičenju ekipa Crvenog križa iz pružanja prve pomoći.
Također, članovi štaba su upoznati da je Ministarstvo unutrašnjih poslova TK u povodu Dana policije TK-a dodijelilo Zahvalnicu Kantonalnom štabu civilne zaštite za za dosadašnju saradnju, podršku u radu Ministarstva i realizaciji zajedničkih projekata.


Vlada Tuzlanskog kantona je usvojila Zbirni izvještaj o procjeni šteta nastalih djelovanjem prirodne nesreće od visokog snijega i niskih temperatura u februaru 2012. godine i Odluke o dodjeli jednokratne pomoći općinama iz sredstava posebne naknade i redovnih budžetskih sredstava

Tuzla, 18.05.2012. godine

Vlada Tuzlanskog kantona je na 42. redovnoj sjednici usvojila Zbirni izvještaj o procjeni šteta nastalih djelovanjem prirodne nesreće od visokog snijega i niskih temperatura u februaru 2012. godine, koju je sačinila Kantonalna komisija za procjenu šteta. Prema podacima koje su dostavile općinske komisije za procjenu šteta, ukupna pričinjena šteta na području deset općina je 1.496.000 KM. Najveće štete pričinjene su u općinama Živinice – 538.647 KM, Tuzla – 223.839 KM, Banovići – 182.677KM, Kladanj – 161.309 KM i Doboj Istok – 118.900,00 KM. Ovom vremenskom nepogodom najveće štete su pričinjene na građevinskim objektima i one su iznosile 1.043.993,13 KM zatim slijede štete na opremi 135.505,04 KM, štete na dugogodišnjim zasadima 97.759,60 KM, štete na ostalim materijalnim dobrima 89.884,00 KM, dok ostalo čine štete na obrtnim sredstvima, štete na zemljištu, i dr.

Vlada je donijela Odluke o dodjeli jednokratne novčane pomoći općinama Tuzlanskog kantona za sufinansiranje saniranja nastalih šteta, i to iz sredstava posebne naknade i iz redovnih budžetskih sredstava. Is sredstava posebne naknade općinama je dodjeljeno ukupno 100.000 KM, i to: Banovići 12.000, Čelić 9.000, Doboj Istok 7.500, Gračanica 9.000, Gradačac 10.000, Kalesija 9.000, Kladanj 10.000, Sapna 7.500, Tuzla 13.000 i Živinice 13.000 KM.
Iz redovnih budžetskih sredstava, Vlada TK je navedenim općinama dodjelila pomoć u ukupnom iznosu od 20.000 KM, odnosno po 2.000 KM po općini.
Općine Lukavac, Srebrenik i Teočak nisu vršile procjenu šteta niti su podnijele zahtjev za dodjelu pomoći.

Vlada TK će uputiti Zahtjev Vladi Federacije BiH za dodjelu za dodjelu jednokratne pomoći za otklanjanje nastalih posljedica prirodne nesreće u iznosu od 100.000 KM iz redovnih budžetskih sredstava i Zahtjev Federalnom štabu civilne zaštite u iznosu od 200.000 KM iz sredstava posebne naknade.


3. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 14.05.2012. godine

U srijedu 16.05.2012. godine sa početkom 16,00 sati će se održati 3 . redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini . Planiran je slijedeći dnevni red:
1. Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 2. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini
2. Razmatranje Plana korištenju sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2012. godini
3. Zbirni izvještaj o procjeni šteta nastalih djelovanjem prirodne nesreće od visokog snijega i niskih temperatura u februaru 2012. godine
4. Razmatranje prijedloga i donošenje Odluke o jednokratnoj novčanoj pomoći općinama za otklanjanje nastalih posljedica od prirodne nesreće iz sredstava posebne naknade
5. Razmatranje prijedloga Vladi TK za odobravanje redovnih budžetskih sredstava za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama za otklanjanje nastalih posljedica od prirodne nesreće iz februara 2012. godine
6. Tekuća pitanja

Sjednica štaba će se održati u Sali za sjednice Vlade TK, sa početkom u 16,00 sati.


Vlada Tuzlanskog kantona donijela je Odluku o postupku i kriterijima za dodjelu pomoći općinama Tuzlanskog kantona iz sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća, kao i Odluku o postupku i uvjetima za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama Tuzlanskog kantona za otklanjanje šteta nastalih od prirodnih i drugih nesreća

Tuzla, 19.04.2012. godine

Vlada Tuzlanskog kantona, na prijedlog Kantonalne uprave civilne zaštite, donijela je Odluku o postupku i kriterijima za dodjelu pomoći općinama Tuzlanskog kantona iz sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća, kao i Odluku o postupku i uvjetima za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama Tuzlanskog kantona za otklanjanje šteta nastalih od prirodnih i drugih nesreća.
Donošenjem ovih propisa, omogućava se dodjela pomoći općinama TK iz sredstava posebne naknade koja pripadaju kantonu i budžetskih sredstava kojima raspolaže Vlada kantona, u skladu sa Odlukom o uslovima i načinu korištenja sredstava ostvarenih po osnovu posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća
("Sl. novine FBiH", broj 4/12).

1. Odluka o postupku i kriterijima za dodjelu pomoći općinama Tuzlanskog kantona iz sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća

2. Odluka o postupku i uvjetima za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama Tuzlanskog kantona za otklanjanje šteta nastalih od prirodnih i drugih nesreća


Skupština TK usvojila Izvještaj o radu Kantonalne uprave civilne zaštite i pregled aktivnosti u oblasti zaštite i spašavanja, na području Tuzlanskog kantona u 2011. godini

Tuzla, 25.04.2012. godine

Skupština Tuzlanskog kantona jednoglasno je usvojila Izvještaj o radu Kantonalne uprave civilne zaštite i pregled aktivnosti u oblasti zaštite i spašavanja, na području Tuzlanskog kantona u 2011. godini. Sagledavajući rad Uprave u toku 2011. godine, pored redovnih poslova koji su najdirektnije vezani za zaštitu i spašavanja, deminiranje i zaštita od neeksplodiranih ubojnih sredstava zauzimaju posebno mjesto. Poslije 2010. godine i katastrofalnih poplava praćenih velikim brojem klizišta, proglašenjem stanja prirodne nesreće na općinama i u dva navrata na područu cijelog Tuzlanskog kantona, te konačnom štetom od oko 40 miliona konvertibilnih maraka, 2011. godina je bila relativno "mirna". O prošloj godini nije bilo proglašenja stanja prirodne ili neke druge nesreće ni u jednoj općini i aktivnosti u oblasti zaštite i spašavanja bile su u najvećoj mjeri posvećene saniranju poslijedica, preventivnim aktivnostima na vodotocima i daljnoj primjeni propisa i izgradnje sistema zaštite i spašavanja.

Izvještaj o radu KUCZ za 2011. godinu


ODRŽAN 2. SASTANAK DIREKTORA KUCZ SA RUKOVODIOCIMA OSCZ U 2012. GODINI

Lukavac, 24.04.2012. godine

U Lukavcu je održan 2. sastanak direktora KUCZ sa rukovodiocima OSCZ u 2012. godini. U uvodnom dijelu sastanka, nakon pozdravne riječi domaćina, rukovodioca OSCZ Lukavac Amira Sejdinovića i direktora KUCZ Zdenka Tadića, Sejfo Halimić, stručni savjetnik u službi CZ Lukavac, je prezentirao sistem zaštite i spašavanja općine Lukavac.

U radnom dijelu sastanka razmatran je slijedeći Dnevni red:
1. Izvod iz zapisnika sa sastanka
2. Prirodna nesreća:
a) Informacija o poduzetim aktivnostima u vrijeme proglašenja stanja prirodne nesreće na području TK uzrokovane velikim sniježnim padavinama i niskim temperaturama od 05.02.2012. do 22.02.2012.
b) Analiza kvaliteta odgovora štabova civilne zaštite na prirodnu nesreću
3. Deminiranje:
a) Informacija o ostvarenim rezultatima deminiranja i uništavanja NUS-a na području TK u 2011. godini
b) Lista prioriteta deminiranja na području TK u 2012. godini
c) Dogovor o projektima sufinansiranog deminiranja u 2012. godini
4. Primjena na području TK:
a) Odluke o postupku i kriterijima za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama i kantonima za otklanjanje šteta nastalih od prirodnih i drugih nesreća
b) Odluke o uvjetima i načinu korištenja sredstava ostvarenih po osnovu posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća
5. Informacija o poduzetim preventivnim mjerama na sprečavanju pojave klizišta i odrona na području TK
6. Informacija o poduzetim preventivnim mjerama na otklanjanju ili smanjenju opasnosti od poplava na području TK
7. Informacija o aktvinostima na realizaciji prve faze projekta Operativnih cenatara civilne zaštite TK
8. Informacija o kadrovskoj popuni KUCZ i aktiviranju inspekcijskog nadzora u oblasti zaštite i spašavanja
9. Tekuća pitanja

Po svim tačkama dnevnog reda vođena je zanimljiva diskusija. Donijeto je nekoliko zaključaka:
1. U cilju efikasnijeg i ekonomičnijeg rada, potrebno je da se razmjena dokumenata između Kantonalne uprave i općinskih službi što više odvija elektronskim putem, te sve službe CZ treba da aktiviraju elektronsku poštu.
2. Potrebno je organizirati sastanak sa predstavnicima oružanih snaga BiH - Sektor za deminiranje, sa ciljem da se se omogući što ravnomjernija zastupljenost svih općina u poslovima deminiranja oružanih snaga.
3. Potrebno je detaljno razjasniti koje su obaveze ali i prava civilne zaštite, općinskih i kantonalnih koordinatora za deminiranje, jer zakon nije precizno definirao ova pitanja.
4. Općine treba da pripreme projekte sufinansiranog deminiranja u 2012. godini
5. Rukovodioci OSCZ treba da pripreme projekte koje će kandidirati za dodjelu sredstava posebne naknade kojom raspolaže KŠCZ.
6.
Potebno je da rukovodioci OSCZ u kojima ne funkcionira operativni centar civilne zaštite poduzmu aktivnosti na popuni istih.
7. Zadužuje se KUCZ da utvrdi da li se poštuje član 137. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu - odredba o uplati doprinosa za vatrogastvo i zaštitu od požara koje osiguravajuće kuće plaćaju na premije za obavezno osiguranje vozila i osiguranje za zaštitu od požara.


USVOJEN IZVJEŠTAJ O KORIŠTENJU SREDSTAVA POSEBNE NAKNADE ZA ZAŠTITU OD PRIRODNIH I DRUGIH NESREĆA U 2011. GODINI

Tuzla, 19.04.2012. godine

Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je danas Izvještaj Kantonalne uprave civilne zaštite o korištenju sredstava Posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2011. godini. U 2011. godini na području Tuzlanskog kantona je primjenom Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća na transakcijski račun za potrebe zaštite i spašavanja je izdvojeno 844.496,88 KM. Od raspoloživih sredstava Posebne naknade u 2011.godini potrošeno je ukupno 386.337,30 KM. Na osnovu ostvarenog priliva i rashoda sredstava posebne naknade u prethodnim godinama u 2012.godinu je preneseno 2.853.944,75 KM. Obzirom da su sredstva namjenskog karaktera, prenose se u 2012. godinu i nalaze se na posebnom transakcijskom računu u okviru jedinstvenog računa trezora u Ministarstvu finansija Tuzlanskog kantona, a plan njihove potrošnje kao i planiranog priliva u 2012. godini bit će utvrđen Planom utroška sredstava Posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2012. godini. Posebna naknada za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća iznosi 0,5% od osnovice koju čine isplaćene neto plaće zaposlenika u radnom odnosu i svih lica angažiranih po ugovoru o vršenju privremenih i povremenih poslova i po ugovoru o djelu. Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća utvrđeno je da od navedenih sredstava 15% pripada Federaciji BiH, 25 % kantonu, a 60 % općini u kojoj su ta sredstva ostvarena.


OBILJEŽEN 4. APRIL - MEĐUNARODNI DAN BORBE PROTIV MINA

Tuzla, 05.04.2012. godine

U Tuzli je danas radno i svečano, u organizaciji Kantonalne uprave civilne zaštite i Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli
obilježen 4. april/travanj – Međunarodni dan borbe protiv mina. Prigodnim riječima brojnim gostima su se obratili:
- Ahdin Orahovac, pomoćnik direktora BHMAC-a,
- Roman Turšić, predstavnik ITF - International trust fund Slovenija,
- Zdenko Tadić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla
- Kemal Gutić, dekan RGGF Tuzla,

U okviru programa obilježavanja promovirana je knjiga-udžbenik "Problemi sa minama i protivminske akcije u BiH". O knjizi su govorili promotori:
- Dr. sc. Adilović Abduselam
- Dr. sc. Huseinbašić Ćamil
- Pukovnik Irfan Pehlić
U ime autora knjige, gostima se obratio prof. dr. Zijad Ibrišimović.

Prisutnim gostima i zvanicama obratio se Dr. sc. Enver Halilović, rektor Univerziteta u Tuzli.

Učenici OŠ "Novi grad" iz Tuzle izveli su prigodan program, kojim su ukazali na opasnosti od mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava te pokazali kako se ponašati u situacijama kada se nađete u opasnosti od minsko-eksplozivnih sredstava.

Potpisan je Ugovor između ITF-a i RGGF Tuzla o donaciji 100 knjiga-udžbenika studentskoj biblioteci Unverziteta u Tuzli.




Program obilježavanja 4. aprila/travnja - Međunarodnog dana borbe protiv mina

4. april/travanj – Međunarodni dan borbe protiv mina, Kantonalna uprava civilne zaštite će ove godine radno i svečano obilježiti u suorganizaciji sa Rudarsko geološkim građevinskim fakultetom u Tuzli. U okviru obilježavanja biće izvršena analiza opasnosti od mina i poslova deminiranja, kao i promocija knjige - udžbenika posvećene minama i deminiranju.

PROGRAM OBILJEŽAVANJA:


10,30

Dolazak i prijem gostiju

11,00

Otvaranje, Himna BiH

11,05

Opasnost od mina i deminiranje, prigodno obraćanje predstavnika:
  - BH MAC-a
- ITF-a
- KUCZ Tuzla
- RGGF-a Tuzla

11,30

Promocija knjige – udžbenika "Problemi sa minama i protivminske akcije u BiH", obraćanje promotora:
  - Dr sc. Adilović Abduselam
- Dr. Sc. Huseinbašić Ćamil
- Pukovnik Irfan Pehlić
- Obraćanje autora

12,00

Zajedničko druženje


5